3ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου

7. Σχολείο και κοινότητα

Συντονιστής: Μπακολίτσας Κωνσταντίνος

Δείκτες

- Πρωτοβουλίες για τη διαμόρφωση δικτύων σχολείων

Προγραμματισμός

Συνεργασία 2ου και 3ου ΓΕΛ Αγρινίου

ΘΕΜΑ: « Ουσίες που προκαλούν εθισμό» - Έρευνα της κατάστασης που επικρατεί σήμερα στα σχολεία μας, διοργάνωση κοινών σεμιναρίων ενημέρωσης για την πρόληψη και αποφυγή της χρήσης ουσιών, καθώς και δημιουργία ιστοσελίδας για την ενημέρωση των μαθητών και των γονέων σχετικά με το πρόβλημα διαχείρισης – αντιμετώπισης του προβλήματος. Δημοσιοποίηση της έρευνας σε ΜΜΕ και επιστημονικά περιοδικά.

Βήματα

1 .Συνάντηση – γνωριμία των μαθητών που θα συγκροτήσουν την ομάδα και από τα δύο σχολεία.

2. Συζήτηση και προτάσεις για την δημιουργία του ερωτηματολογίου της έρευνας.

3. Μοίρασμα του ερωτηματολογίου σε όλους τους μαθητές και των δύο σχολείων για συμπλήρωση.

4. Συγκέντρωση των ερωτηματολογίων και ομαδοποίηση ανά τάξη.

5. Καθορισμός των ερωτήσεων – προβληματισμών από του μαθητές προκειμένου να διερευνηθούν και να απαντηθούν αυτά μέσω της στοχευμένης επεξεργασίας των ερωτηματολογίων. Αυτό απαιτεί το μοίρασμα της δουλειάς σε υποομάδες.

6. Εξαγωγή συμπερασμάτων από την επεξεργασία από κάθε υποομάδα.

7. Ενημέρωση των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων για τα αποτελέσματα της έρευνας.

8. Επιλογή των κατάλληλων επιστημόνων για το στήσιμο των ενημερωτικών σεμιναρίων.

9. Επιλογή μαθητών που θα στήσουν την ιστοσελίδα καθώς και του χώρου όπου αυτή θα φιλοξενηθεί (πιθανώς να επιλεγούν οι επίσημες ιστοσελίδες των δύο σχολείων)

10. Δημοσιοποίηση της έρευνας σε ΜΜΕ και επιστημονικά περιοδικά.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 27 Νοέμβριος 2021 14:22